Narcyzy: rozmnażanie cebulek i z nasion

Po około dwóch miesiącach od kwitnienia liście narcyzów, żonkili zaczynają żółknąć i zasychać i to jest znakomity moment na przygotowanie nowych cebulek w bardzo prosty sposób. Każdą kroję ostrym, czystym nożem na kilka części wzdłuż, aby każda miała część piętki. Wprawieni ogrodnicy dzielą je nawet na jeszcze mniejsze fragmenty z dwoma łuskami. Do foliowej torebki wsypuję preparat bakterio- i grzybobójczy, wkładam pokrojone części, delikatnie wstrząsam, aby pył osiadł na nich. 
Dosypuję obojętny torf wymieszany z piaskiem w proporcji 1:1, zwilżam i zakręcam torebkę. Odkładam w zacienione i dość ciepłe miejsce. Później tylko pilnuję, aby podłoże było wilgotne. Zazwyczaj po czterech miesiącach na piętce pomiędzy łuskami pojawiają się małe cebulki, delikatnie odrywam je, sadzę do doniczek i obserwuję jak rosną. Najczęściej kwitną już w 2 sezonie.




Do torebki dosypuję jeszcze garść podłoża i zwilżam je. 



Po miesiącu zaczynają tworzyć się pierwsze cebulki: 



Narcyzy i żonkile można wysiewać także z nasion, lecz nie zawsze potomstwo powtarza cechy rodziców. Jest to wada oraz jednocześnie zaleta, ponieważ dają szansę przeżycia wspaniałej przygody ogrodniczej, jaką jest tworzenie własnej odmiany: można je sztucznie zapylać mieszając kolory, kształty. Nasiona dojrzewają, gdy zasychają liście wraz z łodygą i pękającą na szczycie torebką, którą ścinam. Nasiona wysypuję i suszę wolno w cieniu. Wysiewam zaprawione w sierpniu w podłoże dla kwiatów, podlewam. Wschodzą nierówno. Do wysadzenia na grządkę nadają się zwykle w trzecim sezonie pięknie kwitnąc i wówczas oceniamy, selekcjonujemy. Te, które spełniły nasze oczekiwania rozmnażamy przez cięcie cebulek. 


Komentarze