Skrzyp: jak odróżnić polny od trującego błotnego

pęd płonny - patyczek wskazuje ząbki
Skrzyp błotny jest trujący, ponieważ zawiera m.in. palustrynę. Jego pędy płonne są bardzo podobne do leczniczego skrzypu polnego. Jak odróżnić te 2 gatunki? Dla osób niewprawionych w zbieraniu ziół taką wskazówką nie będzie siedlisko, ponieważ oba rosną na łąkach, rowach, miedzach, skrzyp błotny ma jedynie nieco większą tolerancję do podmokłych gleb. Fizycznie pędy płonne obu gatunków różnią się detalami. Na zbierackie łowy trzeba zabrać lupę i zwracać uwagę na szerokość białego obrzeżenia ząbków pochwy: u polnego jest ona wąska, zaś u błotnego szeroka. Możemy jeszcze liczyć te ząbki u skrzypu polnego może ich być 6-18, u błotnego 6-10. Trafność oznaczenia można jeszcze potwierdzić wykonaniem przekroju poprzecznego łodygi: w skrzypie błotnym kanał powietrzny jest wąski. Najprościej jest zaznaczyć miejsce, w którym uważamy, że znaleźliśmy skrzyp polny i powrócić wiosną (kwiecień-maj) następnego roku, aby zobaczyć, czy rosną pędy zarodnikowe, które po dojrzeniu zarodników muszą zaschnąć. 

U innych gatunków skrzypów: łąkowego i leśnego pędy zarodnikowe zazielenią się. Natomiast u skrzypów: bagiennego, błotnego, gałęzistego, zimowego i pstrego pędy zarodnikowe oraz płonne występują równocześnie.

Na fotografii obok pędy zarodnikowe skrzypu polnego, które pojawiają się wiosną, później one zanikają i w tym samym miejscu wyrastają zielone pędy "choinkowe". Trujący skrzyp błotny nie wytwarza takich pędów zarodnikowych i dlatego, jeśli chcemy latem zrywać wiosną przygotujmy stanowisko. 

Komentarze

Prześlij komentarz