Bez czarny: skraca grypę

To nie jest tak, że naukowcy do swoich pracowni zapraszają zioła na "chybił trafił". Bardzo często inspiracją do badań są - czasem nawet kilku tysiącletnie - doświadczenia medycyny ludowej. I tak właśnie jest z bzem czarnym, którego czarne owoce wiele narodów stosuje przy infekcjach dróg oddechowych, przeziębieniach, grypie. Czy rzeczywiście bez - jego kwiaty i owoce - posiadają moc zwalczania wirusów grypy? Naukowcy sprawdzali to wielokrotnie, w tym w Norwegii w sezonie grypowym 1999/2000. W eksperymencie wzięło udział 60 pacjentów z objawami grypopodobnymi w wieku 18-54 lata. Podawano im syrop z bzu czarnego 4 razy dziennie przez 5 dni. Efekty? Choroba ustępowała przeciętnie 4 dni wcześniej niż w grupie przyjmującej placebo. Ponadto pacjenci leczeni syropem przyjmowali mniej innych leków. Zdaniem naukowców syrop z bzu czarnego wydaje się być skutecznym, bezpiecznym i tańszym sposobem leczenia grypy.

Przepis na tradycyjny polski syrop: 1 kg owoców, 1 kg cukru, woda. Owoce zasypuję cukrem, odstawiam na dobę. Całość zalewam wodą tak, aby przykryła owoce i gotuję 2 godziny na małym ogniu. Gdy przestygnie odcedzam i sok gotuję jeszcze pół godziny, gorący przelewam do wyparzonych butelek. Z odcedzonych resztek owoców robię dżem z cukinią, jabłkami doprawiony sokiem cytrynowym.

Literatura:

Zakay-Rones Z, Thom E, Wollan T, Wadstein J: Randomized study of the efficacy and safety of oral elderberry extract in the treatment of influenza A and B virus infections (2004) J Int Med Res.

Komentarze