Sałata górnicza, sałata indiańska, szpinak kubański smaczne warzywo liściaste

Sałata indiańska, sałata górnicza, szpinak kubański to nazwy tej samej rośliny Claytonia perfoliata, która może być również warzywem liściastym - w tej roli występowała w diecie północnoamerykańskich Indian, górników, którzy chętnie ją konsumowali ze względu na bogactwo witaminy C. Współczesna nauka po licznych analizach składu chemicznego poleca to warzywo z jeszcze kilku innych powodów: 100 g zapewnia dorosłemu człowiekowi mało kalorii, ponad 30 proc. dziennej dawki wit. C, 20 proc. wit. A i ok. 10 proc. żelaza. Ma również maleńką wadę: nie powinny jej spożywać osoby na diecie niskoszczawianowej. 

Ten egzotyczny szpinak można jeść na surowo jako uzupełnienie kanapek, można go również dusić, smażyć, dodawać do gulaszy warzywnych, zup, sosów. Uprawiany w ogrodzie ma jeszcze jedną cenną zaletę: wysadzany w cieniu, pod drzewami jest ładną, niską, jednoroczną rośliną okrywową, lecz nie odporną na wydeptywanie, gdyż liście i łodyżki są delikatne, kruche. Wysiewany co 3-4 tygodnie może być zapraszany do kuchni przez cały rok. Jadalne są młode łodyżki i listki, starsze mogą być nieco gorzkie. 


Sałata górnicza jest bardzo łatwa w uprawie. Właściwie toleruje każde podłoże od kwaśnego, po obojętne i zasadowe. Gleby mogą być ubogie, choć jeżeli zależy nam na wyższych plonach powinny być jednak żyzne. Rośnie zarówno na pełnym słońcu, jak i w cieniu. Kiełkuje w temperaturze 2-3 st. C, ale młode siewki wrażliwe są na przymrozki. Nasiona nie tracą zdolności kiełkowania nawet przy -20 st. C - to ważne, gdyż po pierwszym wysianiu możemy mieć zbiory z samosiewów. Od momentu wysiania do żniw potrzeba ok. 3 miesięcy. 

Komentarze