Czosnek jednoząbkowy - rarytas z własnego ogródka

główki do dalszej uprawy 
Co to jest czosnek jednoząbkowy? To doskonale nam znany czosnek pospolity (Allium sativum L) nie różniący się smakiem i aromatem od tradycyjnych główek, a jedynie wielkością - najczęściej zbliżoną do orzechów laskowych, kulistym kształtem i, niestety, wysoką ceną. 

Czosnek jednoząbkowy uzyskuje z uprawy cebulek powietrznych z kwiatostanów. Owe drobne cebulki selekcjonujemy i do dalszego rozmnażania wybieramy te o długości powyżej 1 cm. Maluchy sadzimy na głębokości do 5-7 cm październiku lub wczesną wiosną po uprzednim zabezpieczeniu przed chorobami grzybowymi. Później pielęgnujemy jak zwykły czosnek monitorując wzrost - podlewając i nawożąc - oraz chroniąc przed szkodnikami. Po pierwszym sezonie wegetacyjnym naszym plonem będą właśnie okrągłe, piękne główki czosnku jednoząbkowego. 

Korzyści z tej uprawy? Wyhodowany czosnek jest delikatesowym produktem do kuchni zwłaszcza do marynowania lub znakomitym materiałem do dalszego wysadzania - w następnym sezonie wyrośnie nam zwykły główkowy, wieloząbkowy i nie ma wątpliwości, iż wielkość plonów z dalszej uprawy czosnku jednoząbkowego znacznie przewyższy zbiory uzyskiwane z posadzenia zwykłych ząbków.

Wady? Czosnek jednoząbkowy jest sprzedawany w sklepach na kilogramy i bywa sporo droższy czosnku główkowego, a wysoka cena jest wynikiem większego i dłuższego wysiłku włożonego w jego wyprodukowanie. No i pamiętajmy, iż główki czosnku, z którego pobieramy cebulki powietrzne będą średnio o 1/3 mniejsze od główek czosnku z usuwanymi kwiatostanami. 


Komentarze